Protez Ayak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastalıklar sonucunda ayak kesilmesi ya da kaza gibi nedenlerden dolayı protez ayak kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kişilerin uzuv eksikliğinin giderilmesi için protezler kullanılır. Ayak kesilmesi ve kaybedilmesi seviyesine göre de protezler türleri çeşitlerine ayrılmaktadır. Bu sayede kişiler için en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılması gereken protez tercih edilmiş olur. Protez ayakların kullanılması ve amacına göre tercih edilmesi hususunda birden çok çeşit bulunur.

Doktor tarafından belirlenmekte olan protez ayakların hangisinin kişi için uygun olduğu ve hangisinin takılması gerektiği de tam olarak gereksinime göre ortaya çıkar. En iyi şekilde sonuç alınması adına kişilerin tam olarak rahatsızlığına ve aktivite, hareketlilik durumuna göre olan protez ayakların kullanılmasında fayda vardır. Bu sayede kişiler hem istedikleri şekilde hareket edebilmekte hem de eksik olan uzvun yerine protez kullanabilmektedir. Protez ayak neye göre seçilir? Konusunda da kişinin doktor muayenesinden sonra hangi tür proteze ihtiyaç duyduğunun belirtilmesi ve açıklanması gerekir.

Hastanın gereksinimi ve göz önünde bulundurulması gereken hareketlilik durumuna göre en iyi şekilde üretilmiş olan ve ihtiyacı karşılayan protezin temin alınması gerekir. Protezler kendi içerisinde türlere ve özelliklere ayrılmakta olduğu için bunlar içinde de en fayda sağlayan ve kişiler için gerekli olan proteze yönelmek gerekir. Bu da doktor muayenesi ve doktorun tavsiye ettiği ve belirttiği bilgilere göre belirlenmektedir. Özellikle kişiler için önem arz eden ve henüz ilk kullanım için protez alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu dikkat edilmesi gereken durumlar ise şunlardır:

  1. Doğru Protez Seçimi

Kişinin tam olarak hastalığı ya da şikayetine göre şekillenmekte olan protez kullanımında protezin uygulanmasından hemen önce hastaların en iyi ve en uygun protezi bilmesi ve doktorun yönlendirmesiyle hareket etmesi gerekir. Bu nedenle kişinin aktivitesini ve hareketliliğine katkıda bulunacak olan protez seçerken dikkat edilmesi gerekenler için ilk olarak doğru protezin belirlenmesi yer alır. Daha iyi şekilde sonuç almak ve kişinin de günlük hayattaki aktivitelerini yerine getirmesi açısından doğru protez seçimi önem arz eder.

  1. Yaş ve Fiziksel Özellikler

Kişinin uygulanması gereken protez ayak için yaşının ve fiziksel özelliklerinin en iyi şekilde bilinmesinde fayda vardır. Çünkü protezler yaşa göre dahi çeşitlilik göstermekte olduğu için özellikle de yaşlılar için kullanılmak istenen  protezlerin hayatı daha da kolaylaştıran türde olması gerekir. Özellikle de daha hafif ve insanların herhangi şekilde düşmesi ya da yaralanma ile karşılaşmaması adına yaşlılara uygulanmakta olan protezlere daha çok dikkat etmek gerekir.

Protezler insanların hayatlarını kolaylaştırmak amaçlı kullanıldığından kişiler için en uygun ve hafif olan hayatını zorlamayan protezlere yönelmek gerekir. Fiziksel olarak da kişinin kilosu protezin seçilmesinde son derece etkilidir. Yani kişinin fazla kilolu olması ya da zayıf olmasına yönelik olarak daha dayanıklı ya da orta kalitede olan protezlerin tercih edilmesi gerekir. Protez ayak türleri içinde kişinin yaşına ve de fiziksel özelliklerine göre uygun ve uyumlu olan protez çeşidinin seçilerek uygulanmasında önem vardır. Protez ayağın amacına göre uygun olarak kullanılması açısından bunlar göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

  1. Protez Kalitesi

Protez ayaklar genellikle ortopedi konusunda uzman olan ve profesyonel şekilde çalışan kişiler tarafından tasarlanmakta olduğundan kişilerin aynı şekilde en iyi tasarım sunan kişilere başvurması gerekir. Bu sayede hem daha kaliteli hem de daha dayanıklı olan protez çeşitlerini kullanmaya olanak tanınmış olur. Dayanıklı ve konforlu olan malzemeler kullanılarak üretilmekte olan protezler kişinin yaşam standardını her zaman daha olumlu şekilde etkiler. Bundan dolayı protezin kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanması son derece önem arz eder.

  1. Uzman Ekipten Yardım Almak

Kişiler tarafından alınmak istenen hizmet konusunda hastaların uzman olan ekipten ve sağlık kuruluşundan yardım almasında fayda vardır. Çünkü o kadar hassasiyet ve önem isteyen bir konunun uzman ekip ile yapılması ve uygulanması son derece önem arz eder. Hem daha iyi sonuç alınması hem de protezden kaynaklı olan sorunların yaşanmaması adına uzmanlarla çalışmak önemlidir. Protez ayak kullanmak riskli mi? konusunda da kişiler bu şekilde uzman ekiple çalışırsa herhangi bir risk oluşması mümkün değildir.

  1. Protez Ayak Fiyatları

Her hastanın kullanması gereken ya da hastaya uygulanması doğru olan protez ayaklar farklılık göstermektedir. Bu yüzden kişilerin en etkili şekilde verim elde etmesi ve kullanırken rahatsızlık duymaması için kaliteli olan ve hasta için özel olarak tasarlanan protezleri kullanmaları gerekir. Her protez çeşidinin ya da türünün fiyatında değişiklikler olabileceğinden kişilerin fiyat konusunda bazı noktalara göre belirlemeler olduğunu bilmesi önemlidir.

Protez üretilirken kullanılan malzeme, protezin özellikleri ve de kalitesi gibi durumlar protezlerin fiyatını belirlemektedir. Bundan dolayı kişinin kendi bütçesine uygun olan proteze yönelmesi ancak bununla beraber kalitesinden ve kullanışlılığından da haberdar olması gerekir. Protez ayak fiyatları konusunda kişilerin en sağlıklı şekilde bilgi alıp buna göre protezi tasarlatması ve kendi ölçülerine uygun olan protezi temin etmesi önem arz eder. Bu yüzden de birçok noktaya özen göstererek hareket etmekte fayda vardır.

Firma olarak kişilerin protezleri konusunda en iyi ve kaliteli şekilde hizmet vermekteyiz. Bu yüzden kişilerin hiç tereddüt etmeden bizleri tercih etmesi ve Sakarya Eren Ortopedi olarak firmamızdan hizmet alması tavsiye edilir. Hem daha iyi sonuç almak hem de kullanılan protezden memnun kalınması adına Eren Ortopedi olarak kişiler için özenli şekilde çalışılmaktadır. Protez ayak hakkında daha detaylı bilgi almak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.