Ortopedik Tabanlık Nedir, Ne İşe Yarar?

Ayak bölgesinde bulunmakta olan yükü dağıtarak kişinin vücut anatomisine uyumlu ve doğru bir formda basmasını sağlamak için ortopedik tabanlık kullanılır. Özel olarak üretilmekte olan bu tabanlıklar çeşitli şekilde karşınıza çıkabileceği gibi tam olarak istediğiniz türde de bulunur. Ayak sağlığının sağlanması ve korunması için yoğun olarak üretilmekte ve kullanılmakta olan malzemelerdir. Bu yüzden kişiler daha rahat hareket etmek ve iyi şekilde yürümek için bu tabanlıkları tercih edebilir.

Sağlıklı şekilde kullanım sunması için doktorlar tarafından yürüme analizleri ve belirli tetkikleri yapıldıktan sonra kişiye tabanlıklar önerilmektedir. Uzman görüşünün dışında ayak konforunu düşünmekte olan kişiler de bu tabanlıkları alıp kullanabilir. Özel olarak üretilmekte olan birçok çeşidi ve kişilere uyum sağlayan türleri bulunmaktadır. Bundan dolayı dileyen herkes bu tabanlıkları temin ederek kullanabilir ve konforlu şekilde yürüyebilir. Ortopedik tabanlıklar neden kullanılır? Konusunda ise şunları belirtmek mümkündür:

  1. Düz Tabanlık

Kişinin ayağını yere bastığı zaman topuk bölgesinden öne doğru bir esneme gerçekleşmektedir. Bu esneme ve yaylanma hareketi ayağın orta bölgesinde bulunmakta olan çukur alanı sağlamaktadır. Düz tabanlık problemi hal arasında taban çökmesi olarak da bilinmekte ve ortopedik tabanlıkları kullanarak buna çözüm bulunabilmektedir. Bazı kişilerde kavisli bölgenin bulunmaması durumunda düz tabanlık ortaya çıkar. Düz taban problemi ortaya çıkan kişiler de ayaklarının dengesinin bozukluğundan kaynaklı olarak ağrı problemleri yaşayabilmektedir.

Kişinin ortopedik olan tabanlıkları kullanması halinde bu ağrının azalması ve de düz tabandan dolayı duyulan şikayetlerin en aza indirilmesi sağlanır. Aynı zamanda düz taban deformasyonunun da önüne geçilerek kişiler bunun için önlem almış olur. Hem daha rahat ve konforlu şekilde yürümek hem de düz taban problemini ortadan kaldırmak için ortopedik tabanlıklardan yardım almak oldukça mantıklı olur. Ortopedik tabanlık ne işe yarar? konusunda kişiler için bu şekilde faydalarının bulunduğunu belirtmek gerekir.

  1. Çukur Taban

Çukur taban problemi yaşamakta olan kişilerin ayak arkında artış meydana gelmektedir. Bu artış ise topuk ve tarak kemiklerindeki yükün daha çok artmasına neden olmaktadır. Bu da ayak dengesindeki bozukluğa neden olabileceğinden ayak dengesindeki bozukluk da ayak ağrısı, nasır ya da yara oluşumuna neden olmaktadır. Eğer kişiler problemin çıkmakta olduğu bu ilk zamanlarda sorunu fark eder ve ortopedik tabanlık kullanırsa sorun çözülebilir. Bu sayede hem yara ve nasır gibi sağlıksız durumlar azalır hem de bu sorun ortadan kalkmış olur.

  1. Baş Parmak Çıkıntısı

Kişinin baş parmağındaki tarak kemiğinin çeşitli nedenlerden dolayı dışa doğru çıkıntılı yapıda olması kişinin yürümesi ya da sağlığı için rahatsız edici olabilir. Baş parmak kemiği içe doğru eğilimli olduğundan dolayı ayakların alt tabandan desteklenmesi ve daha sağlıklı yürünmesi sağlanmalıdır. Hem alt tabandan desteklenmek hem de daha iyi şekilde yürüyebilmek için ortopedik tabanlık kullanılır.

  1. Topuk Dikeni

Ortopedik tabanlık faydalı mı? konusunda kişilerin bilmesi gereken durumlardan biri de topuk dikeni gibi bir soruna oldukça iyi geldiği ve fayda sağladığıdır. Yani ayakta topuğa yakın olan bölgede tendon zedelenmesi yüzünden oluşmakta olan topuk dikeni uygun olan ortopedik tabanlığın kullanılması ile en iyi şekilde çözüme kavuşturulur. Bu ve bunun gibi birçok ayak sorununda ve rahatsızlıklarda ortopedik tabanlığın kullanılması her zaman için daha fazla avantaj sağlanmasını ve kişinin yürürken konforunun artmasını sağlamaktadır.

  1. İçe Basma

Genellikle daha çok bebeklerde ve çocuklarda daha sık rastlanmakta olan problemlerden biridir. Ve bunun da çözümü ortopedik tabanlıklar sayesinde bulunur. Yürüyüş sırasında kişilerin düz olarak değil de içe doğru şekilde basması sonucunda oluşan görüntüdür. Bu da bir zaman sonra yürürken sağlıksal olarak yorulmaya ve görünüm açısından da değişik durmaya neden olabilir. Bu nedenle tüm bu olumsuz durumların azaltılması adına ortopedik taban kullanılabilir. Ortopedik tabanlık herkes için var mı? konusunda ise kişilerin gayet rahat şekilde kendileri için tabanlık bulması söz konusudur.

  1. Dışa Basma

Yürüme esnasında kişilerin ayaklarının dışa doğru basması ve yürürken düz şekilde yürüyememe durumudur. Bu da kişilerin ortopedik olan tabanlıkları kullanarak çözebilecekleri bir durumdur. Bu sayede kişiler tam da kendilerine göre olan tabanlığı alıp kullanabilir ve ayaklarında neyden şikayetçilerse onun için kullanım kolaylığı ve rahatlığı yaşayabilirler. Hem daha iyi şekilde yürüyebilmek hem de en hızlı şekilde sonuç almak için bu tabanlıklar son derece avantaj sunar.

Ortopedik Tabanlık Fiyatları Ne Kadar?

Ayak taban çukurunun normalden daha fazla bükülmesi durumu ya da herhangi bir sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek ayak sorunları için kişilerin kullanması gereken ve kullandıklarında gayet memnun kalabilecekleri ortopedik tabanlık son derece konforludur. Ortopedik tabanlık fiyatları da kişinin ihtiyacına ve talep etmekte olduğu özeliklere göre değişiklik göstermektedir.  Hem daha iyi şekilde yürüyebilmek hem de ayaklarda varsa ağrı ya da acı hissini hafifletmek açısından ortopedik tabanlıklar son derece mantıklıdır.

Tabanlıklar kalitesine, kullanılan malzemeye, ayak numarasına ve özelliklere göre değişik fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Bu nedenle çok çeşitli olan tabalık türleri ve fiyatları sayesinde isteyen herkes bu tabanlıkları temin edebilir. Kolaylıkla alabileceğiniz bu tabanlıkları kullandığınızda hem ayaklarınız rahat edecek hem de yürüyüşünüzde farklılıklar olacaktır. Ortopedik tabanlığı almak isteyenler ve oldukça yararlı olan özelliklerinden faydalanmak isteyenler Sakarya Eren Ortopedi firmamızdan hizmet alabilir. Yaptığımız işte en iyi şekilde kişilerin ihtiyaçlarını karşılamakta olduğumuz Eren Ortopedi ile en kaliteli ve konforlu hizmeti alabilirsiniz. Bundan dolayı ortopedik tabanlık hakkında daha fazla bilgi almak ve temin etmek için firmamızı tercih edebilirsiniz.