Hello!

Protez

Bacak Protezleri

Bacak Protezleri

Bacak Protezleri ampütasyon (kesim) yapılmış hastanın ampütasyon seviyesine göre değişkenlik gösterir. Protez kararı verilirken, ampütasyon seviyesinin yanı sıra hastanın neden ampütasyon olduğu, yaşının kaç olduğu, cinsiyeti, kilosu, nerede yaşadığı, kronik hastalıkları var mı yok mu ve birçok sebebe bağlı olarak yapılacak protezin özellikleri belirlenebilir. Protezin özellikleri maliyeti etkileyebildiği gibi aynı zamanda yürüyüş ve ağırlığı gibi başka özelliklerini de etkileyebilir.

Parsiyel Ayak Protezi

Ampütasyon seviyesi parmak seviyesi ile başlayıp en fazla ayağın yarısına kadar alına hastalar için yapılan protezlerdir. Hastanın ampütasyon durumundan diğer ayağın durumuna kadar bakılıp duruma göre silikon protezler ya da ayakkabı uygulanarak hastanın yeniden yürümesini sağlayan protez çeşididir.

Ayak Bileği Ampütasyon Chopart Protez

Ampütasyon seviyesi ayak bileği ve topuktan olan hastalar için yapılan bu protez, silikon, karbon ya da laminasyon tekniği ile üretilen soketlerle hastanın yürümesine yardımcı protez çeşididir. Fiyatları karbon ya da lamine olmasına bağlı olarak değişkendir. Protez tipi hastanın tüm genel durumuna bakılarak hastaya tüm bilgiler verildikten sonra hastayla beraber karar verilir.

Diz Altı Protez

Ampütasyon seviyesi diz altından en az dört parmak aşağıda olması kaydıyla yapılabilen protezlerdir. Hastanın ampütasyon seviyesi, nedenine bağlı olarak diz altı protezler de kullanılacak malzemeye bağlı olarak farklı çeşitler hastaya uygulanabilir. En bilinen modeller Silikon Liner Diz Altı protezi ve Aktif vakum sistemli modüler diz altı protezidir. Üst düzey protezler bu hastalarda da uygulanabilir. Daha farklı birçok model hastanın durumuna göre şekillendirilip çeşitlenebilir. Protez tipi hastanın tüm genel durumuna bakılarak hastaya tüm bilgiler verildikten sonra hastayla beraber karar verilir.

Diz Dezartikülasyon Protez

Ampütasyon seviyesi diz kapağında olan hastalara uygulanan protezdir. Hastanın kendi diz ekleminin yanında mecburen protezin de diz ekleminin kullanıldığı protez çeşididir. Protez yapımında ampüte seviyesine bağlı kalarak malzeme çeşitliliği ve güdük (kesimden sonra kalan kısım) uzunluğu ve ucuna bakılarak malzeme seçimi yapılıp uygulanan protezlerdir. Üst düzey protezler bu hastalarda da uygulanabilir. Protez tipi hastanın tüm genel durumuna bakılarak hastaya tüm bilgiler verildikten sonra hastayla beraber karar verilir.

Diz Üstü Protez

Ampütasyon seviyesi dizin dört parmak üstünde ve kalça eklemine en az dört parmak kala yapılan ampütelerde kullanılan protez çeşididir. Üst düzey protezler bu hastalarda daha yaygın kullanıma hakimdir. Silikon Liner Kilit Sistemli Modüler Diz Üstü Protez en çok bilinen ve uygulanan protezlerdir. Kullanılan Diz eklemi, silikon, karbon soket, karbon ayak gibi malzeme çeşitleriyle protezin çeşitliliği artabilir. Protez tipi hastanın tüm genel durumuna bakılarak hastaya tüm bilgiler verildikten sonra hastayla beraber karar verilir.

Kalça Dezartikülasyon Protez

Ampütasyon seviyesi kalça ekleminden olan hastalara uygulanan protez çeşididir. Soket uygulaması, diz eklemi ve kalça eklemi uygulaması hastanın ampütasyon seviyesine göre belirlenmektedir. Üst düzey protezler bu hastalara da uygulanabilmektedir. Kullanılan diz eklemi, karbon soket, karbon ayak gibi malzeme çeşitleriyle protezin çeşitliliği artabilir. Protez tipi hastanın tüm genel durumuna bakılarak hastaya tüm bilgiler verildikten sonra hastayla beraber karar verilir.

Hemipelvektomik Protez

Ampütasyon seviyesi doğrudan kalça eklemi ve kalçası da alınan hastalara uygulanan protezlerdir. Soket uygulaması, kalça eklemi ve diz eklemi uygulaması hastanın ampütasyon seviyesine göre belirlenmektedir. Kullanılan diz eklemi, karbon soket, karbon ayak gibi malzeme çeşitleriyle protezin çeşitliliği artabilir. Protez tipi hastanın tüm genel durumuna bakılarak hastaya tüm bilgiler verildikten sonra hastayla beraber karar verilir.

Slikon Protezler

Ampütasyonu parmak parsiyel yani el ya da ayak parmakların tümü veya bilek seviyesinde olan hastalar için 3D tasarım ile hazırlanan hastanın ten rengine en yakın renkte hazırlanan protezlerdir. İşlevinin yanı sıra görsel olarak da hastaya uygunluğu hastayı psikolojik olarak da desteklemektedir.

Kol Protezleri

Parsiyel El Protezi

Ampütasyon seviyesi hastanın parmaklarını kapsayan protez çeşididir. Hastanın el bileği aktif ancak parmakları yoktur. Pasif halde kullanılabilen bu protezler işlevden daha çok görsel amaçlı kullanılır. Ancak çoğu zaman hastanın ampüte oluşu çevrede fark edilmez. Kullanımı rahat bir protez çeşididir.

El ve Bilek Dezartikülasyon Protezi

Ampütasyon seviyesi hastanın parmaklarını ve el bileği hizasından olan hastaları kapsayan protez çeşididir. Pasif halde ve hastanın ampüte seviyesine göre mekanik yani üst düzey elektronik olarak da yapılabilen protezlerdir. Protezin çeşidi hastanın durumuna göre karar verilir.

Dirsek Dezartikülasyon Protezi

Ampütasyon seviyesi dirsek seviyesinde olan hastalar için uygulanır. Hastanın dirseğini de kapsayan soketlerle uygulama yapılan bu protezlerde parmağı ya da el bileği hareket kabiliyetine sahip veya sadece pasif olarak kullanabileceği protez çeşitleri mevcuttur. Protez çeşidi hastanın durumuna göre karar verilir.

Forequarter Protezi

Omuz Dezartükilasyon Protezi

Amputasyon seviyesi omuz eklemi tam alınmamış hastalara uygulanabilen protezlerdir. Bu protezlerde hastaya yapılan protezin rahat kullanımı için çok önemlidir.Dirsek ekleminin çeşidi ve sokete bağlı olarak protezin özellikleri belirlenebilir. Üst düzey protez olarak dirsek eklemi soket çeşidi silikon kozmetik kılıfa göre protez çeşitliliği mevcuttur. Myo elektrikli ya da elektronik kollar bu hastalara uygulanabilir durumdadır. Protez çeşidi hastanın durumuna göre karar verilir.

PROTEZ FİYATLARI

Günümüzde protez fiyatları başta ithal ve yerli malzeme kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Protezin en önemli maliyetleri kullanılan silikon çeşitleri soketlerin hangi malzemeden yapıldığı yani karbon ya da laminasyon tekniği ile yapılmış olması ya da hastanın durumuna göre kullanılan eklemler yani mikro işlemcili üst düzey protezler gibi birçok seçim faktöründen kaynaklı fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Bacak protezi fiyatları 15.000 (on beş bin) Türk Lirasından başlayıp 1.000.000 (bir milyon) Türk Lirasına kadar çıkmaktadır. Bu maliyetler tamamen yapılacak olan protezin hangi malzemelerden yapılacağı ile alakalı olup zaruri durumlar dışında hastanın tercihine bırakılmaktadır. En önemli avantajlardan biri de firmamızın SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile sözleşmeli olup kurumdan hastanın vekaletsiz işlem yaptırabilmesidir.

SGK güncel kurum ödeme listesi EK 3C-2 linkine tıklayarak mevcut protezinize ya da temin etmek istediğiniz protezin kurumca karşıladığı bedeli bu listeden görebilirsiniz. Bu listede yer alan fiyatlar bürüt fiyatlardır. Protez hastaları KDV’den muaf oldukları için KDV 0 (sıfır) olarak hesaplanır ancak hastanın sosyal güvencesine göre emekliden %10 çalışan veya genel sağlık sigortası (GSS)’ye mensup vatandaşlarımız dan %20 net kesinti yapılır ve ona göre kurumca protez karşılığı olan bedel hesaplanır. Arada alınması muhtemel olan fark protez malzeme çeşitliliğine göre değişkenlik gösterebilir.

Ne zaman protez kullanmaya başlayabilirim?

Protez hastanın ampütasyon işleminden sonra,

  • Ampüte sebebi,
  • Hastanın kaç yaşında olduğu,
  • Kronik hastalığının olup olmadığı,
  • Hastanın güdük ucu durumunun (enfeksiyon, akıntı vs.) nasıl olduğu,
  • Diğer uzvunun (kol, bacak, ayak vs.) nasıl olduğu,
  • Nasıl bir ortamda yaşadığı

Gibi daha da artırılabilecek sorulara istinaden minimum 6 hafta ile 12 hafta arasında uygulanabilir.

Protez Bacak ya da Kol Takılmadan Önce Ne Yapmam Gerekir?

Protez size olabildiğince günlük yaşantınıza geri dönmek için olanak sağlamaya çalışsa da protez kendi başına her şeyi yapabilir demek yanlış olur. Burada hastanın ampütasyondan sonra hasta ve protez ortez yapım ve uygulama merkezinin birlikte eşlik etmesi ve dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Biz yanınızdayız öncelikle;

  • Hasta güdük ucuna temiz ve olabildiğince iyi bakmalıdır ve sonrasında dikişler alınır.
  • Nekahet yani dinlenme süresince ampüte seviyesine göre eklem koruma egzersizleri veririz ve diğer uzvun destek verebilmesi için gerekirse egzersiz yaptırılarak vücudunu olabildiğince güçlendirmeye çalışırız.
  • Hastaya protez hakkında bilgi verir protezle yapabilecekleri ve sınırları konusunda detaylı anlatım yaparız.
  • İyileşme belli bir seviyeye geldikten sonra güdük ucu bandajlama yapar ve gerekli eğitimi veririz.

 

Bilmeniz gerekenler…

Protezimi Ne Zaman Alabilir ve Kullanabilirim?

Protezinizi almak ve kullanmak için her şeyden önce kesim yani ampütasyon işlemi yapıldıktan sonra iyileşme süresine ihtiyacınız var ampüte sebebinize göre iyileşme 6-8 hafta ile 12-16 hafta arasında değişkenlik gösterebilir. Bu süreçten sonra protez firmanızla görüşüp ölçü alma prova ve teslimat için protezin seçimine göre minimum 1 hafta en fazla 1 ay arasında teslim süreniz olabilir.

Protezlerde tamir yapılıyor mu?

Hali hazırda bir protez kullanıcısıysanız protezinizin bazı parçalarında problemle elbette oluşabilir. Tamiri mümkün olan ve olmayan durumlar için mutlaka protez ve ortez teknikeri ile görüşüp karşılıklı bilgi alışverişi yapılmalıdır.

Protez yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Protezle alakalı bilmeniz gereken en önemli bilgi herkesin protezi birbiriyle aynı etkiyi göstermeyebilir. Yani diz altı aktif vakum sistemli modüler diz altı protezi 25 yaşındaki hasta ile 65 yaşındaki hastada aynı sonucu vermez veremez bunu etkileyen birçok sebep mevcuttur. Size sizin yaşınıza, hastalığınıza, yaşadığınız ortam, günlük aktivite seviyenize ve bir sürü faktöre bağlı olarak protez yapılmalıdır. Her hasta kendine özel protez kullanıcısıdır.

Protezimin bedelini devlet ödüyor mu?

Protezinizin bedelini SGK kurumu öder. Eğer sigortalı iseniz ya da yeşilkart veya genel sağlık sigortasına sahipseniz SGK sizin için EK3C-2 listesindeki tutarın brüt kısmından belirli oranda kesinti yaparak ödeme yapar.

Diz altı Protezler için 5.500 TL ile 12.075 TL diz üstü protezler için 44.000 arasında ödeme yapabilir.
Mesela, Mehmet Bey 15 bin TL değerinde bir diz altı protezi satın almak ister. Seçtiği proteze SGK 12.075 TL ödeme yapacaktır. Mehmet bey SGK’lı bir emekli olduğu için SGK %10 kesinti (1207,5 TL) yaparak 10.867,50 TL ödeme yapar. Bu durumda Ahmet Bey toplamda 4.132,5tl ücret ödeyerek 15.000 TL’lik protezin sahibi olabilir.

SGK ödemeleriyle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Protezimi kime yaptırmalıyım?

Protezinizi yaptırmadan evvel olası firmalarla görüşürken öncelikle firmanın ne kadar deneyimli olduğuna protez hakkında bilgi veren ve size protezi yapan kişinin konuya ne kadar hakim olduğuna bakmakta fayda var. Bu konu özellikle uzmanlık isteyen bir konu olduğu için tek bir teknikerle çalışan bir firmayla görüşüyorsanız tercih ederken birçok kez düşünmekte yarar var.

Firmamız uzun yıllardır sektöre hizmet vermektedir. Gelen hasta talepleri ya da kendi tespitlerimizle oluşabilecek her türlü ihtiyaca cevap verebilme çabasındadır. Bu sebeple, şubemizde Podoloji ünitesinde Podolog tarafından ayaklardaki nasır, tırnak batığı, tırnakta mantar ve diğer problemlerin çözümü için de hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda mobil cihazımız DIGIME3D ile vücut analizi de yaparak skolyoz, pectus ya da ekskavatum gibi durumlarda hastalarımızı radyasyonsuz çekimler yaparak hasta takibini de doktorlarla beraber yürütmekteyiz.

Amacımız gelen hastanın her türlü talebini karşılayıp var olan tüm sağlık sorunlarına hızlıca cevap verip sağlıklı, mutlu, memnun bir şekilde göndermektir.

Sohbete Başla
Whatsapp İletişim
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?