Batık Tırnak Neden Olur?

Tırnak köşe ya da kenarının yumuşak ette batmasıyla ortaya çıkan batık tırnak yaygın şekilde karşılaşılan sorunlardandır. En sık olarak da ayak baş parmağında görülmekte olan bu sorun ağrı, şişme ve kızarıklık yapmaktadır. Tırnak batmasının da çeşitli şekilde tedavileri olmakla beraber evde de farklı yöntemler uygulanır. Kişilerin ağrısı şiddetli ya da yayılmaktaysa bunları önlemek ve çözüm bulabilmek için uzman yardımı almakta fayda vardır. Kişide damar sertliği, diyabet ve kan akışını zayıflatmakta olan sağlık sorunları bulunmaktaysa tırnak batması riski daha çok artmaktadır.

Tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı veren ve kişilere ağrı yapan sağlık sorunudur. Genellikle ayak baş parmağında görülmekte olan bu sorun ayak tırnağı köşesi ya da kenarının kıvrılarak çevredeki cilde gömülmesinin sonucunda oluşmaktadır. Tırnak batmaları iltihap gelişimiyle sonuçlandığı zaman daha şiddetli bir hal alarak ısı artışı ve şişlik, akıntı gibi başka belirtiler de göstermektedir. Tırnak batması tedavisi de evde yapılan doğal tedaviler, ameliyat gibi yöntemlerle çözümlenmektedir.

Batık Tırnak Neden Olur?

Tırnak büyüklüğü ve tırnak yatağı genişliği arasında oluşan dengesizlik tırnak batmasının en önemli nedenleri arasındadır. Bu durum ise tırnakların yanlış şekilde kesilmesi kalıtsak tırnak problemleri ve uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Tırnakları sıkıştırmakta olan ayakkabılar, tırnakların çok kısa kesilmesi, yanlış şekilde kavisli olarak kesilen ayak tırnaklarında da batık görülmektedir. Batmanın olmaması için de tırnakların son derece düzgün şekilde kesilmesinde fayda vardır.

Uygun şekilde yapılmayan manikür ya da pedikürün de batık tırnak oluşumunda etkisi bulunur. Bazı insanların tırnakları içe doğru kıvrık olmaktadır. Bu durum ise kıskaç tırnaklar olarak bilinmekle beraber bu tırnak tiplerinde de batıklar oluşur. Batık tırnak neden olur? Konusunda aynı zamanda tırnağın çıkmasıyla sonuçlanmakta olan travmalar ile de batıklarla karşılaşılmaktadır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması sorununu yaşamakta olan kişilerde sıklıkla ağrı görülmektedir. Ağır tırnağın bir ya da iki tarafında görülmekle beraber dokunmakla da artmaktadır. Tırnak batmasında görülmekte olan belirtiler tırnak yatağında hassasiyet, tırnak çevresinde şişme, tırnak etrafında kızarıklık, ısı artışı ve de akıntı gibi belirtiler olmaktadır. Kişilerin parmakta ciddi şekilde ağrı hissetmesi ve yayılma eğilimini göstermekte olan kızarıklar ya da tahrişler gibi durumlarda kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Ayaklara kan akışının zayıf olmasına neden olacak olan şeker hastalığı ve çeşitli sağlık sorunlarında da derhal doktora görünmek gerekir. Bundan dolayı kişiler bu belirtileri yaşadıklarında bizzat doktora başvurarak en hızlı şekilde tedavi olmalıdır. Tırnak batması belirtileri nelerdir? Konusunda kişilerin bu detayları bilmesi ve bu şikayetleri yaşamaları durumunda hemen doktordan yardım almaları gerekir. Bebeklerde de tırnak batması görülebileceğinden ilk olarak onlarında kontrollerinin yapılması gerekir. Batık tırnak sorunu için kişilerin oldukça erken teşhis ve tedavisi önem arz eder.

Tırnak batmasına çeşitli yöntemler iyi gelmekle beraber bunlar tamamen önlemek amaçlı olarak evlerde de yapılabilecek olan yöntemlerdir. Bundan dolayı kişilerin bu yöntemleri evlerinde uygulaması son derece pratik ve işe yarayan türdendir. Her türlü açıdan batık tırnak sorununun önlenmesi ve evde dahi buna çözüm aranması için kişilerin bu yöntemleri bilmesinde fayda vardır. Bu durumda tırnak batmasına iyi gelecek olan unsurları ve yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Sabunlu Sıcak Su Banyosu

Tırnak batmasına ne iyi gelir? Konusunda hem hijyenik hem de oldukça rahatlatmakta olan yöntemlerden biri olarak sabunlu sıcak su banyosunu denemekte fayda vardır. Etkilenmekte olan ayağın suya sokulması hem şişliğin ya da kızarıklığın gitmesine hem de ağrının biraz olsun azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayağın günde 3 kez her seferde 20 dakika boyunca ılık su ve sabunla yıkanması gereklidir. Etkili sonuç vermekte olan bu yöntem ayağın hem temizlenmesini sağlamakta hem de oldukça iyi şekilde tırnak batığına iyi gelmektedir.

  1. Elma Sirkesi

Ağrıyı hafifletme özelliğinin olması sayesinde elma sirkesi de batıklara iyi gelmekte ve insanların ağrısını ya da acısını hafifletmektedir. Etkilenmekte olan ayak bir kova ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi atılarak 20 dakika boyunca bekletilmektedir. Uygulamanın bitmesinin ardından ise ayakların iyice kurulanmasında fayda vardır.

  1. Rahat Ayakkabı ve Çorap Giymek

Kişilerin ayaklarını hiçbir şekilde sıkmayacak olan çorapların ve ayakkabıların giyilmesi gerekir. B u saye ayaklar hem daha rahat etmekte ve hem de en ufak bir sıkışma olmadığından parmaklara baskı uygulanmamaktadır. Bu nedenle hem çoraplar hem de ayakkabılar ne kadar rahat olursa kişilerin batık tırnak sorunu yaşama riski de o kadar düşük olur. Baskıyı sınırlamak ve ayakların hasar almasını önlemek adına kişilerin rahat ayakkabılar ve çoraplar alması en doğru olanıdır.

  1. Tırnak Koruyucu Kullanmak

Batık tırnak nasıl geçer? konusunda kişilerin batık tırnak koruyucusu kullanması hem önlem alınmasını hem de oluşabilecek olan tehlikeleri önlemek adına oldukça etkilidir. Bu nedenle kişilerin tüm bu belirtilenleri yapması ve de koruyucu kullanması oldukça mantıklı olur. Ayak tırnaklarının yumuşatılması ve nemlendirilmesi hususunda oldukça etkili olan bu kremler ile ayaklarınızı istediği neme kavuşturmak ve istediğiniz şekilde nemlendirmek sizin elinizdedir.

Batık tırnak konusunda sorun yaşayanlar ve bunun tedavisini arayanlar için Sakarya Eren Ortopedi olarak en nitelikli ve iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve tedavi hizmeti konusunda destek almak isteyenler de Eren Ortopedi firmamızı tercih ederek istedikleri şekilde sağlıklı tırnaklara kavuşabilir. Batık tırnak konusunda firmamıza güvenerek istediğiniz zaman bilgi ve hizmet almak adına firmamız ile iletişim kurabilir irtibata geçebilirsiniz.