Skolyoz Korsesi Nedir, Neden Kullanılır?

Omurga rahatsızlığı olan skolyoz omurganın yana eğilmesiyle oluşmakta ve bu eğriliğin tedavisi edilmesi için skolyoz korsesi kullanılmaktadır. Pek sık rastlanmayan bir rahatsızlık olsa da bazı insanlar için oldukça rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Hastalığın tam olarak nedeni bilinmese de birkaç farklı sebepten dolayı oluşabileceği düşünülür. Öncelikle bu rahatsızlık doğuştan geliyor olabilmektedir. Bu nedenle gebelik döneminden kalan bir problem sonucunda ortaya çıkabilir.

Kas ve sinir hastalıklarında ya da beyin felci sonucunda da oluşabilecek rahatsızlıklardandır. Genellikle normal olan omurga şeklinde aniden nedeni belli olmadan ortaya çıkabilmektedir. Bel ağrılarında, sırttaki kozmetik kusurlarda, gözle görülür derecedeki bel eğikliklerinde kendini gösterebilir. Tam olarak tedavi edilemese de bunların biraz daha düzeltilmesi ve eğriliğin durdurulması için korse kullanılmaktadır. Bundan dolayı skolyoz korsesi neden kullanılır? konusunda bu tip rahatsızlıkları söylemek mümkün olur.

Skolyoz Korsesi Ne Kadar Kullanılır?

Kişinin kemik gelişiminin tamamlanmasına dek korselerin kullanım süresi eğriliğin büyüklüğü ve seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı kişinin rahatsızlığının boyutu ve ne kadar sürede daha iyi şekilde iyileşebileceği gibi hususlara bağlı olarak korsenin kullanılması gerekmektedir. Hem daha iyi şekilde sonuç alınması hem de eğriliği  durdurulması adına bu korsenin kullanılması son derece önem arz eder. Eğer ki ergenlik zamanında bu rahatsızlık varsa ergenlik bitişine kadar korsenin kullanımı oldukça uygundur.

Çocuklukta konulmakta olan teşhislerde ve de bazı farklı durumlarda bu korsenin kullanımı daha da fazla uzatılabilir. Kullanım amacı ve de kullanım alanına göre değişmekte olan bu zamanlama için net bir şey söylenemediğinden bunu belirleyecek olan kesinlikle kişinin rahatsızlığının boyutudur. Bundan dolayı skolyoz korsesi ne kadar kullanılır? konusunda kişinin rahatsızlığının derecesi ve boyutu oldukça etkili olur.

Skolyoz Korse Tipleri Nelerdir?

Birbirinden farklı şekilde çeşitlilikleri ve özellikleri bulunan skolyoz korseler vardır. Bu kadar çok çeşidinin olmasının nedeni de kişilerin rahatsızlılarına özel olarak üretilmesi ve hepsinin uygulama esnasında sunmakta olduğu avantajının ya da faydasının farklı olmasıdır. Bundan dolayı kişiler hastalığının ciddiyeti ve boyutuna göre istedikleri tip korseyi tercih ederek kullanabilir. Milwaukee korsesi ameliyat sonrası için kullanılmakta olan ağır, metal ve  materyal yoğunluklu olan dıştan giyilen eski tip korsedir.

Boston korsesi günümüzde bu rahatsızlık için en çok tavsiye edilmekte olan ve omurga hareketlerinin kısıtlanması, eğriliğin düzeltilmesi amacıyla kullanılan korse türlerindendir. Genellikle kalça hizasından başlamak üzere göğüs bölgesine kadar uzanmakta olan korse tipidir. Wilmington korsesi de Boston korsesine benzer şekilde üretilir. Ön taraftan kapatılabilir şekilde üretilmekte ve kişite özel şekilde tasarlanmaktadır. Skolyoz korsesi çeşitleri içinde bir de gece korsesi bulunur. Bu korse de özel hafif bir materyal olan plastikten üretilmektedir. Yalnızca uyku sırasında kullanılmakta ve sırt bölgesine daha büyük baskı uygulamaktadır. Rigo cheneau korsesi de kişiye özel olarak asimetrik şekilde yapılan korsedir. Eğriliklere göre baskı noktaları değişiklik göstererek eğriliğe iyi gelir. Spine cor korsesi de yumuşak bezler ve çeşitli bantlardan oluşmaktadır. Kişilerin ihtiyaçlarına göre kullanması gereken korseler tam olarak karşılık alınması için belirtilen zamanlarda kullanılmalıdır. Skolyoz korse tipleri tam olarak bunlardan oluşmakta ve en uygun olanın kullanılması gerekmektedir.

Skolyoz Korse Ölçüsü Nasıl Alınır?

Korse tedavisi kişiye özel olarak yapılmakta ve korselerin kullanılması için kişilerin beden ölçülerinin bilinmesi gerekmektedir. Daha önceden kişiye göre hazırlanmadan üretilen korseler bazı sorunlara yol açabildiğinden kesinlikle vücut ölçüsüne göre olan korselerin tasarlanması gerekir. Bu nedenle hastanın tüm ölçülerinin doğru ve eksiksiz şekilde alınması gerekmektedir. İlk olarak hasta özel bir pano önüne geçerek burada tüm belirli bölgelerinin işaretlenmesi gerekmektedir. Daha sonra yapılan bu işaretlemeler referans noktaları kabul edilip hastanın çevre ölçüleri alınmaktadır.

Daha sonrasında hastanın takibinin sağlanması için fotoğrafları çekilmektedir. Son aşamaya gelindiğinde ise hastanın vücuduna alçılama yapılıp korsenin kalıbı çıkarılmaktadır. Kameralar ve bilgisayar yardımı ile de yüzeysel ölçü alınabilir. Skolyoz korse ölçüsü nasıl alınır? Konusunda tüm bu aşamaların sırası ile eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Bu sayede tam olarak kişinin vücut ölçülerine göre olan korsenin takılması ve kullanılması mümkün olur. Hem daha iyi sonuç alınması hem de kişilerin iyileşmesi açısından bu nokta önem arz eder.

Skolyoz Korse İle Düzelir Mi?

Kişilerin bu rahatsızlığı yaşaması durumunda unutmaması gereken ilk şey bu korsenin tam olarak tedavi sağlamadığı ve skolyozu kökünden ortadan kaldırmadığıdır. Bu nedenle kişilerin kullanmakta oldukları korseler elbette ki eğrilik ya da omurgadaki diğer olumsuz durumlar için oldukça etkili olsa da bunun tamamen ortadan kalkması söz konusu değildir. Sancak bu tedavi yöntemi yani korsenin kullanılması kişilerin daha rahat hissetmesini ve son derece iyi şekilde hareket etmelerini sağlar. Bundan dolayı korselerin kalıcı çözümü olmasa da rahatsızlık için tercih edilen yöntemlerdendir.

Skolyoz korse ile düzelir mi? konusunda korsenin kişinin vücudunda kaldığı süre boyunca oldukça memnun kaldığını ancak korse çıktıktan sonra herhangi bir etkisinin olmadığını belirtmek gerekir. Genellikle eğrilerin ilerlememesi adına kullanılmakta olan  bu korseler eğriliği durdurarak kişilerin daha fazla sorun yaşamamasını sağlamaktadır. Skolyoz korse tedavisi de tanının konması anından başlayarak aşamalarla devam etmektedir.

Skolyoz korse temin etmek ve kendi beden ölçülerinize uygun olan skolyoz korseler hakkında bilgi almak için Sakarya Eren Ortopedi firmamız en iyi şekilde hizmet vermektedir. İstediğiniz tüm korseleri kaliteli ve en güvenilir haliyle Eren Ortopedi firmamızdan temin edebilirsiniz. Skolyoz korsesi için özenle ve dikkatle çalışmakta olan firmamızı tercih ederek sonuçtan memnun kalabilirsiniz.