Ortopedik Bot

Ayaklar gün içerisinde en fazla yükü çeken organlar arasında yer almaktadır. Bu kapsama ortopedik bot nasıl olmalı? gibi sorular sıklıkla meydana gelmekte ve hastalar tarafından sorulmaktadır. Bu anlamda ortopedik problemleri olsun olmasın ayakta uzun süreli kalan kişilerin de bu tarz botları kullanmaları ayak sağlıklarını korumaları adına önemlidir.

Ayaklar için ortopedik bot seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar göz önüne alındığı takdirde ayaklarda mevcut olan sorunların önüne geçilip tedavisi sağlanabilirken aynı zamanda da oluşabilecek sorunlar da engellenebilmektedir. Burada önemli olan ayaklar için doğru ortopedik ayakkabının veya botun seçilmesidir. Bunun için de alanında uzman kişilerden yardım talep etmek yerinde olacaktır.

Ortopedik Bot Nedir?

Genel olarak bakıldığında ortopedik olan botların özellikleri, ayak, bacak ve bilekleri yürüyüş esnasında koruyan tutuşlar gerçekleştirmeleridir. Bu anlamda uzman doktorlar tarafından önerilen durumlarda üretilmeleri hastalara fayda sağlamaktadır. O nedenle her ortopedik ayakkabı her hastaya uygun değildir.

Bu botlar özellikle kış aylarında kayma gibi durumları dışarıdan önlerken, içeride bulunan tabanlıkları ve ayakkabı şekillerine göre de ayakların vücudu daha rahat şekilde taşımasına yardımcı olacak şekilde omuriliği destekleyecek tarzda oluşturulmuşlardır.

Vücudun ağırlığını ayağın tek bir bölgesine değil geneline yayması ile ön plana çıkmaktadırlar. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanımları da önemlidir. İnternette yapılan araştırmalarda en iyi ortopedik ayakkabı markası gibi aramalar yer alsa da doğru uygulanmayan tedaviler gibi, yanlış ayakkabı seçimi de istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Ortopedik Bot Ne İşe Yarar?

Özellikle kış aylarında yürümenin zorlaşması ile tercih edilebilecek olan ortopedik bot modelleri kapsamında kişilerin yürüyüşünü kolaylaştırdığı söylenebilir. Bunun dışında günlük aktivitelerde de hareket kısıtını ortadan kaldırarak daha kolay hareket etme konusunda yardımcı olan özellikler göstermektedirler.

Bunlara ek olarak yürüyüşlerde problem yaşayan kişiler için tedavi edici olarak da tercih edilebilecek olan bu modeller, konforlu bir günlük yaşam açısından da tercih edilebilmektedirler.

Burada önemli olan kişilerin mutlaka uzman hekimler ile görüşerek ortopedik ayakkabı satın almalarıdır. Aksi takdirde sorunlar çözülmeye çalışılırken pek çok yeni sorunlar ayak sağlığı kapsamında ortaya çıkabilir. Bu anlamda kişi hem ortopedik bot nasıl olmalı? Sorusunun cevabını bilmeli hem de hekim kontrolünde bir seçim yapmalıdır.

Ortopedik Bot Özellikleri Nelerdir?

Ortopedik olarak üretilmiş ve kişilerin ayak sağlığını korumak üzerine kullanılması tavsiye edilen bu ortopedik ürünlerin pek çok özelliği mevcuttur. Bu anlamda öncelikli olarak özelliklerinden bahsedilecek olursa;

 1. Kişinin hareketini kolaylaştırmakta ve hareket kısıtını azaltmaktadır.
 2. İç yüzeyleri yumuşaktır.
 3. İç astarları ve tabanları çıkarılabilir özelliktedir.
 4. Tasarımları kavisli yapılara sahiptir.
 5. Konforlu yapıda olduklarından yürümeyi ve hareketi kolaylaştırmaktadırlar.
 6. Esneklikleri oldukça fazladır.

Bu ve bunun gibi pek çok farklı özelliğe sahip ortopedik botlar kişinin ihtiyaçlarında göre de değişiklik göstermektedirler. Bu nedenle yukarıdakiler temel özelliklerden olup, ihtiyaca göre değişiklik söz konusu olabilmektedir.

Ortopedik Bot Nasıl Seçilir?

Ayak sağlığına önem veren veya ayaklarında problem bulunan kişilerin merak ettikleri konulardan biri de ortopedik ayakkabı veya botların nasıl seçileceğine dair olmaktadır. Bu anlamda öncelikli olarak kişi ayakları ile ilgili veya yürümek ile ilgili sorunlar yaşıyor ise alanında uzman bir doktor ile görüşmelidir. Doktorun yönlendirmesi ile de ayağı için ve sorunun çözümü için önerilen şekilde bir ayakkabı seçimi gerçekleştirilmelidir.

Bu açıdan bakıldığında doktor tavsiyesinin yanında ortopedik bot medikal anlamda sunduğu özellikler de bilinirse sağlıklı bir alışveriş gerçekleştirilebilmektedir. Botun bu özelikleri kapsamında yürüyüşü kolaylaştırıcı ve destekleyici olması beklenmektedir. Buna ek olarak da kış için kullanılacak bot modellerinin su geçirmeyen ve sıcak tutan özelliklerde olması beklenmektedir.

Ortopedik Bot Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kişiler doktor tavsiyesiyle edindikleri tam ortopedik ayakkabı veya botlar sayesinde günlük hayatında pek çok kolaylaştırıcı etmen ile karşılaşacaktır. Bu anlamda kişi ortopedik ayakkabı kullanırken beklenen faydalar şunlar olarak söylenebilir;

 1. Ayak, bilek ve bacak ağrılarında azalmalar,
 2. Yürümede aksaklıkların ve anomalilerin giderilmesi,
 3. Yürüyüşü kolaylaştırması ile konfor elde edilmesi,
 4. Ayaklarda ve bacaklarda kan akışının artmasına bağlı sağlıklı yürüyüş ve sağlıklı ayaklar,
 5. Duruş bozukluklarının giderilmesi.

Bu ve bunun gibi pek çok fayda doktor tavsiyesi ile edinilen ortopedik ayakkabı ve botlar sayesinde gerçekleştirilebilmektedir.

Kimler Ortopedik Bot Kullanmalıdır?

Genel olarak kişiden kişiye farklılık göstermesi ile birlikte ortopedik bot kullanması gereken kişiler, ayaklarında sorun olan, yürüyüş problemi yaşayan ve uzun süre ayakta kalan kişilerdir. Bu kişilerin belirlemelerini doktorlar gerçekleştirecektir. Bu nedenle kişilerin eğer ayakları veya yürüyüşleri ile ilgili sorunları mevcut ise bir doktordan yardım talep etmeleri ve buna göre hazırlanan ayakkabıları tercih etmeleri en doğrusu olacaktır.

Ortopedik Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortopedik ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ayakkabının ayağın tüm bölgelerine ağırlığı eşit olarak dağıtmasıdır. Buna da beş nokta özelliği denmektedir. Bunun yanında hakiki olarak tasarlanan ve doktor kontrolünde kullanılması önerilen tüm ortopedik botlarda esneklik, yumuşaklık hareket kabiliyetini arttırma gibi özelliklerin mevcut olmasına da dikkat edilmelidir.

Ortopedik Bot Nasıl Anlaşılır?

Ayak sağlığı için ortopedik bot kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği noktalardan biri ortopedik ayakkabı nasıl anlaşılır? Bunun için yukarıda sözü edilen noktalar ve özellikleri bilmekte fayda vardır. Bu anlamda bizler Sakarya Eren Ortopedi olarak en sağlıklı tabanları, ortopedik ayakkabılar için üretmekte ve sizlere sunmaktayız.

Sizler de Eren Ortopedi uzmanları ve ekipleri ile iletişime geçerek ortopedik bot nasıl olmalı? sorunuzun cevabını edinebilir ve kaliteli hizmet alabilirsiniz.